Haber

Milli Kürekçilerden Azerbaycan’da 3 Madalya

4-7 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 2023 Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Kupası yarışlarında Türkiye Kürek Milli Takımı 2 Gümüş ve 1 Bronz olmak üzere toplam 3 madalya kazandı.
 

Azerbaycan’ın Milli Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 100. doğum yılı anısına Azerbaycan’ın Mingaçevir şehrinde düzenlenen 2023 Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Kupası yarışlarında Ay Yıldızlı kürekçiler ülkemize 3 madalya kazandırdı. Yıldızlar ve Genç Kürek Milli Takımından 3 takım ve 5 sporcunun katıldığı, 20 ülkeden 100 sporcunun katıldığı yarışlarda, millilerimiz tüm gruplarda dereceye girdi.

4 Mayıs’ta düzenlenen açılış töreninin ardından yarışlar, 5 Mayıs’ta Mingaçevir’de başladı. Yarışların ilk gününde Yıldız (U17) Kürek Milli Takımı adına Muhammed Efe Yılmaz, Tek Çiftler kategorisinde 1500 metre parkurunu 05,16,86’lık derecesiyle tamamlayarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

6 Mayıs’ta devam eden yarışlarda Yıldız Kürek Milli Takımı’ndan Buyruk Şenpolat ve Mustafa Efe Kınalı Çiftler kategorisinde 1500 metre parkurunu 05.34,62’lik dereceleriyle tamamlayarak gümüş madalyanın sahibi oldular. Günün son yarışında Küçükler (U19) Kürek Milli Grubu için mücadele eden Onur Sönmez ve Barlas Ballı, Çiftler kategorisinde 2000 metreyi 15.07.41’de tamamlayarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Kürek Milli Takımını yarışlarda yalnız bırakmayan Türkiye Kürek Federasyonu Lideri Erhan Ertürk, elde edilen sonuçlardan ve Azerbaycan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Azerbaycan’da yapılan yarışların farklı bir duygu yaşattığını da belirten Erhan Ertürk, “Geçen sene buraya da davetliydik. Ancak bu yıl Haydar Aliyev’in 100. doğum günü olması nedeniyle özel bir ana tanık olduk. Öncelikle Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ve Azerbaycan Kano ve Avarçekme Federasyonu’na bizleri davet ettikleri için teşekkür ederim. Her yıl böyle kardeş ülkemize gelmek ve aynı sularda kürek çekmek dileğiyle. Bu vesileyle merhum Haydar Aliyev’in 100. yaş gününü de kutluyorum.” sözlerini bitirdi.

Türkiye Kürek Milli Takımı’nın yarışlarda aldığı sonuçlar şöyle:

Gümüş madalya

Muhammed Efe Yılmaz – U17 Erkekler Tek Çift (JMB1X)
Emir Şenpolat / Mustafa Efe Kınalı – U17 Çift Erkekler (JMB2X)

Bronz madalya

Onur Sönmez / Barlas Ballı – U19 Çift Erkekler (JMA2X)

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

karatayajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu