Haber

Nasrallah’ın konuşmasına dakikalar kala İsrail ordusu alarma geçti

Hamasİsrail, 7 Ekim sabahı başlatılan Mescid-i Aksa Tufanı operasyonuna karşılık verdi. Gazze 28 gündür Türkiye’yi bombalıyor. 9 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği Gazze için kıyasıya mücadele veren Hizbullah’ın lideri Nasrallah’ın bugünkü konuşmasında yapacağı açıklamalar da merak konusu. Konuşmadan dakikalar önce İsrail’in Lübnan sınırında en üst düzeyde alarma geçtiği bildirildi.

KONUŞMADAN ÖNCE İSRAİL EN YÜKSEK SEVİYEDE ALARMDAYDI

Günlerdir Gazze’yi bombalayan ve binlerce Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail, resmen alarma geçti. Savaşın başından bu yana Lübnanlı Filistinlilere destek veren Hizbullah lideri Nasrallah’ın bugün yapacağı konuşma öncesinde hazırlık yapan İsrail ordusu, Lübnan sınırında üst düzey alarma geçti.

NASRALLAH’IN SÖYLEDİKLERİ ÇATIŞMANIN GİDERİNİ BELİRLEYEBİLİR

Dakikalar sonra Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, Hamas Savaşla ilgili açıklama yapacak. Analistlere göre Nasrallah’ın söyledikleri, çatışmanın yayılıp yayılmayacağını ve seyrini belirleyebilecek.

“BÖLGESEL GERİLİM TAMAMEN raydan çıkabilir”

Bölge sakinleri ve askeri uzmanlar, Nasrallah’ın İsrail’e yönelik baskınların artırılacağı yönünde bir açıklama yapması halinde bunun bölgesel gerilimi tamamen bozabileceğinden endişe duyduklarını belirtiyor.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK BASKINLARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu. İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 23’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında 3 bin 760’ı çocuk, 2 bin 326’sı kadın olmak üzere 9 bin 61 Filistinli öldürüldü, en az 32 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 138 Filistinliyi öldürdü. Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ni hedef alan İsrail ordusu, El Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, Kudüs’ün çevresini ve Filistin Kızılayı’na bağlı Endonezya hastanelerini bombaladı. tahliye. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 55 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu